ul. Bolesława Prusa, 24-100 Puławy

Sprzątanie to dobry test na to czy możesz być obowiązkowy

Są takie czynności, które wymagają od nas stanowczości i obowiązkowości. Można do takich przykładów wpisać wiele codziennych czynności: sprzątanie, wychowanie potomka, dieta, trening i inne. W każdej z tych aktywności liczy się systematyczność a także utrzymanie pewnego rygoru, który pozwala na osiągnięcie planowanych efektów. Na przykład sprzątanie. Załóżmy, iż robimy to, tak jak duża liczba osób, w dzień wolny. Myjemy okna używając myjek do okien i opryskiwaczy, sprzątamypodłogę mopem, używamy dużej ilości innych pojemników, w których znajduje się odpowiedni środek, na poszczególne nieczystości: toaletowe, kuchenne czy te zalegające w pokoju.

mycie okna

Autor: worak
Źródło: http://www.flickr.com

Musimy robić porządki systematycznie, bo jeśli nie dopatrzymy tego obowiązku choć raz, zagubimy swój rytm, a normalnych rozmiarówobowiązek niepotrzebnie urośnie i będzie straszył swoją wielkością.Następny przykład jest bardziej poważny – odchowanie dziecka. Tutaj najpewniej dopuszczamy się wielu błędów. jeżeli nie będziemy też do końca konsekwentni, dziecko to wykorzysta. Trzeba jednak wziąć poprawkę, że przecież ten mały człowiek to istota żywa, nie da się opieki nad nim porównać do normalnego obowiązku. W takich sytuacjach musimy się wyróżniać nie samym wojskowym porządkiem i sumiennością, lecz powinniśmy doliczyć również czynnik ludzki. Dla tych, którzy nie lubią sie pobrudzić proponuję dobre opryskiwacze.

Przestrzeganie jadłospisu który pomoże nam schudnąć jest z kolei dość łatwe, lecz jedynie w teorii. Jedz tyle i tyle, o tych godzinach, nie napychaj się do snu, unikaj słodyczy… Wszystko w teorii wygląda znakomicie, ale gdy przychodzi, do praktyki wtedy dopiero zaczynamy rozumieć, czym jest dyscyplina w temacie trzymania się diety. Jest to niekończąca się walka o lepsze dla nas jutro, jest to walka z czymś niewidzialnym, lecz także z czymś co nam jednocześnie przeszkadza. Walczymy ze swoja głową, ze swoimi nawykami jedzeniowymi, to tak jakby zmienić część siebie. Nie jest to łatwe.

Ostatni taki oto przykład – sport, jest dość podobny do trzymania się diety, jednak tylko po części. Jeśli chodzi o dietę musimy zmienić przyzwyczajenia kulinarne, lecz gdy uprawiamy sport zmianie ulega coś więcej. Jedzenie rzeczywiście, bo kiedy ćwiczymy nie powinniśmy napychać się niezdrowym jedzeniem, równocześnie jednak musimy zmienić… nas samych. I to jest tutaj najtrudniejsze, wymaga dyscypliny i pracy nad sobą za wszelką cenę. Zwykły obowiązek przeradza się tu w nieustanną walkę, ale warto do niej stanąć. Podobnie jest w przypadku mycia okien. Ten obowiązek stanie się bardziej znośny gdy użyjemy takich akcesoriów jak m.in. pojemniki do wody.