Gdzie najkorzystniej wymieniać pieniądze, jeśli planujemy wyjechać za granicę?

Obecnie coraz częściej podróżujemy po Europie nawet na weekend i chociaż dzięki członkostwu w Unii nie musimy już zabierać ze sobą paszportu, to wciąż jesteśmy poza strefą euro. Jeśli planujesz wakacje za granicę z pewnością powinieneś pamiętać o zabraniu ze sobą lokalnej waluty.

Pieniądze

Autor: Damian Gadal
Przed wycieczką należy więc zadbać o to, aby wymienić odpowiednią ilość pieniędzy, ponieważ czasami lokalnie możemy się spodziewać wyższych kursów walut. Naturalnie nie w każdym kraju Wspólnoty możemy posługiwać się unijną walutą, Przykładowo w Republice Czeskiej nadal płaci się w koronach, a w Wielkiej Brytanii, tradycyjnie, w funtach, chociaż oba kraje są w Unii Europejskiej.

Turystyczny wyjazd za granicę, to nie jedyna sytuacja, w której trzeba skorzystać z usług walut. Wiele osób obecnie wyjeżdża za granicę do pracy. Przeważnie są to typowe prace sezonowe, jednak nawet w przypadku stałego pobytu osoby, które pracują przykładowo na terenie Anglii, wielokrotnie przysyłają gotówkę swej rodzinie, która została w Polsce. Warto w takim wypadku mieć na uwadze fakt, że gdy dokonujemy wymiany większej kwoty, korzystny kurs waluty jest dla nas bardzo istotny, stąd też dobrze jest wymienić walutę w konkurencyjnym kantorze. Także wyjazd służbowy, to z reguły wiąże się z obowiązkiem posiadania lokalnej waluty. Oczywiście zawsze mamy możliwość posługiwania się w danym kraju kartą kredytową, jednak do tego musimy doliczyć opłaty bankowe za wykonanie finansowej operacji. Takie rozwiązanie, chociaż wydaje się wygodne, nie zawsze jest korzystne.

Opłacalna wymiana walut to oferta wielu kantorów. W branży funkcjonują obecnie trzy formy biznesowe tego typu usług: tradycyjne kantory, które posiadają swoje placówki na terenie wybranej miejscowości oraz kantory internetowe. Poza tym tego również banki oferują tego typu usługi. Większe kantory on-line działają na jasnych zasadach. Dzięki nim można łatwo wymienić walutę, po dobrym kursie, by później przelać ją na swoje konto bankowe. W banku przeważnie można również zamówić tzw. kartę walutową, którą kantor zasili przewalutowaną już kwotą pieniędzy. Można z niej bez problemu korzystać podczas wyjazdu zagranicznego.