Pozyskiwanie informacji

Dziesięciolecia rozwoju gospodarki przyczyniły się do tego, że w licznych branżach wzrosła też konkurencja i potrzeba jej badania. Obecnie powstają rzadko spotykane wcześniej podmioty gospodarcze, które mają na celu zdobycie wielu ważnych informacji i przekazanie za opłatą ich firmie konkurencyjnej. Przez to dział marketingu lub produkcji dowie się o tym, jak sprawić konkurencji więcej problemów. Podmiot tego typu to tzw. wywiadownia gospodarcza.

Spotkania biznesowe

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Ludzie, jakie zgaszają się do takich wywiadowni potrzebują otrzymać złożone raporty handlowe o tym, jak badana firma egzystuje . Za pomocą takich danych można nierzadko zaszkodzić konkurencji albo też skopiować pewne rozwiązania i podwyższyć swoją sprzedaż.

Wywiadownie tego rodzaju powszechne są od dawna. Zbieranie wiadomości gospodarczych o innych firmach zwiększyło się w drugiej połowie dziewiętnastego wieku. Na początku otworzył tego tupu biuro Eugene–François Vidocq. Człowiek ten sam we wcześniejszych latach zajmował się działalnością przestępczą. Obecni zakres działania tego rodzaju firmy jest bardzo różny. Przygotowany raport musi zawierać nie tylko dane adresowe, czy historię oraz zakres usług, ale także wiadomości o stanie finansowym czy wypłacalności itp. Jakościowe wywiadownie gospodarcze podejmują rozmaite działania, które jednak muszą być legalne. Czasami jednak zdarza się, że nieuczciwa konkurencja nie wyszukuje jedynie legalnych wiadomości, ale podejmuje działaniu o cadwokatem (zobacz serwis)szpiegostwa przedsiębiorczego. Nazwa ta nie bez powodu kojarzy się z wojskowymi służbami, bowiem podobnie jak w wojsku wyszukuje się za wszelką cenę istotne wiadomości o konkurencyjnych podmiotach gospodarczych, ich technologiach produkcji i innowacjach technologicznych. Wiąże się z tym wiele zagrożeń.

Bogate firmy przeznaczają masę pieniędzy na sprawdzanie czy np. nie założony jest gdzieś podsłuch itp. Po drugiej stronie natomiast znajdują się przedsiębiorstwa, które płacą za podkładanie takich podsłuchów. Koniecznym jest pamiętać, że tego gatunku działania są ścigane przez policję i grożą za nie ogromne kary, nie tylko finansowe.