Czy się opłaca utworzyć firmę w oparciu o cywilną spółkę?

Założenie własnej firmy jest snem niemal niejednego Polaka. Każdy niemal o tym marzy, bo własna firma jest ciekawą alternatywą dla pracy na etacie. Nie trzeba się o tym przekonywać, że praca w korporacji nie jest proste. Nie każdy ma predyspozycje do tego typu pracy. Na szczęście obecnie są inne możliwości zarabiania pieniędzy.

Do tej grupy należy chociażby prowadzenia własnej działalności w formie wybranej spółki prawnej. Czy więc jest opłacalnym ją założyć?
Spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych w naszym kraju możliwości organizowania własnej działalności. Nie tylko jest to dość prosty sposób, a zarazem stosunkowo niedrogi. Oczywiście w porównaniu do różnych form spółek. Najbardziej cenne dla biznesmenów w niej jest to, że nie potrzeba do jej założenia wielu formalności. Ta forma spółkowania nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa, ale jest jedynie umową cywilnoprawną. Tym się różni od innych form spółkowania, że nie posiada prawnej osobowości, a co za tym idzie, nie posiada także swojego mienia.

Biznes, mężczyźni

Autor: Biuro Prasowe Starter
Źródło: Biuro Prasowe Starter

To właśnie partnerzy biorą na siebie wszystkie długi. Dzięki rozwojowi Internetu zakładanie spółki cywilnej stało się prostsze i szybsze. Nie potrzeba ruszać się z domu, by tego dokonać. Zakładanie działalności gospodarczej przez Internet jest dobrą alternatywą dla tych wszystkich, którzy cenią swój czas.
Pierwszym krokiem jest zawiązanie umowy w formie pisemnej. Na szczęście nie musi być ona zawarta w formie notarialnego aktu, co mocno obniża koszty jej zawarcia.

Następnym krokiem jest udanie się do Urzędu Miasta w celu uzyskania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jeśli posiada się już taki wpis, to trzeba tylko dokonać zmian w zapisie, czyli trzeba podać nazwę spółki i jej adres.

Prezentowany tekst totalnie Cię wciągnął? Jeżeli tak, to zaciekawi Cię także pomocna treść, która posiada pokrewne dane.

Następnie trzeba złożyć wniosek RG-1 o nadanie numeru REGON. Trzeba go złożyć w wojewódzkim oddziale Urzędu Statystycznego. Obecnie nadanie tego numeru jest darmowe. Kolejne działania to zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych, złożenie wniosku VAT-R, uiszczenie opłaty w wysokości stu siedemdziesięciu złotych, wybór trybu opodatkowania i jego formy.