W Polsce istnieje mnóstwo pozostałości po transformacji ustrojowej

Po ’89 r. przechodziliśmy transformację ekonomiczną. Można by uznać, że była to niejakiego rodzaju wichura zmieniająca dotychczasowe – wydawałoby się żelazne – reguły. Zmiana systemu gospodarczego jest procesem drogim, nie jedynie pieniężnie, lecz przede wszystkim społecznie. Okresowo zwiększa się bezrobocie, czy raczej ujawnia się tzw. zakamuflowane bezrobocie. W Polsce w ostatniej dekadzie 20 w. kłopoty społeczne były niemałe.

konferencja

Autor: ITU Pictures

Metod na złagodzenie efektów przemian było niemało. Jednym z nich były Specjalne Strefy Ekonomiczne, z rynkowego punktu widzenia – dosyć dziwaczny projekt. Jest to próba pogodzenia „wody z ogniem”, wolnorynkowego rozumienia ekonomii z bezpieczeństwem bytowym minionej epoki.

Strefy ekonomiczne to wydzielone administracyjnie okręgi, gdzie zakłady mogą liczyć na zniżki skarbowe i pomoc ze strony rządu na poziomie znacznie większym aniżeli jest to normalnie wykonywane. Lokuje się takowe inwestycje w strefach o dużym bezrobociu bądź zagrożonych takowym zjawiskiem. Ich istnienie ma pobudzić gospodarczy postęp regionu. Zapewne w podobnych sferach istotna jest infrastruktura do obsługi biznesmenów. Nie starcza albowiem wpisać w przeglądarkę frazy hotels in Rzeszow (przykład ), ażeby zaspokoić wymogi przedsiębiorców w obszarze usług administracyjnych.
Konieczne na przykład będą sale konferencyjne. Rzeszów jest cząstką najstarszej strefy ekonomicznej, obejmującej między innymi: lublin, Gorlice, Lublin. Ta całkiem znaczna obszarowo sfera ekonomiczna według projektów trudnić się ma przemysłem lotniczym oraz przemysłem dzisiejszych technologii, nie tylko w transporcie ale także informatyce. Taki profil działalności sprawił, iż w skład tego organizmu ekonomicznego włączono Rzeszowskie lotnisko. Z powodu sąsiedztwa tak ważkiego węzła transportowego rozwinął się w tej okolicy sektor hotelarski jak też przedsiębiorstwa oferujące sale konferencyjne (oferta jednego z hoteli).

konferencja

Autor: ITU Pictures

Rzeszów rzecz jasna jest także bardzo atrakcyjnym miastem turystycznym. Do ciekawych budowli należy Zamek Lubomirskich, perełka polskiego Baroku. Godzien ujrzenia jest też klasztor Benedyktynów. Dla mniej ambitnych prelegentów proponuję dyskoteki. Rzeszowska Strefa Ekonomiczna pretenduje do następczyni COP, czyli najogromniejszej inwestycji przemysłowej w II Rzeczypospolitej.

Źródło: www.bristol-rzeszow.pl