Sposoby drukowania dostępne na rynku

Druk dzisiaj rozwija się faktycznie bardzo szybko. Wcześniej drukowano wyłącznie na czarno, następnie zastosowane zostały tusze kolorowe, a stare drukarki zamieniono na kompaktowe urządzenia, zapewniające wysoką jakość wydruków przy minimalnych kosztach.

Dzisiaj jednak człowiek do dyspozycji ma wiele interesujących rodzajów druku (poligrafia łódź), jakie mają możliwość zrewolucjonizować naukę. Przykładem jest między innymi popularny druk (drukarnia cyfrowa łódź) wodny. Służy on głównie do dokładnego robienia wszelkiego rodzaju wzorów na określonych powierzchniach. Takie wzory cechują się doskonałą wytrzymałością. Z tego rodzaju drukiem nierozerwalnie związana jest hydrografik.

Jeden z trybów w drukarce

Autor: Creative Tools

Pod tym pojęciem ukrywa się grafika robiona techniką druku wodnego na powierzchni pokrytej specjalną folią – szczegóły. To właśnie wykorzystana folia decyduje o tym, jaki będzie rezultat finalny. Dziś, takie rozwiązania dosyć często stosowane są na przykład w branży motoryzacyjnej.

Innym, nadzwyczaj popularnym rodzajem druku jest druk przestrzenny, inaczej określany mianem druku 3D. Pierwsze techniki, które stały się podstawą tego sposobu drukowania pojawiły się już w latach 80 ubiegłego wieku. Aktualnie, druk 3D to ogromna nadzieja dla wielu dziedzin. Przykładem mogą być chociażby drukowane protezy. Proces jest szybki, mniej kosztowny, ponieważ wykorzystuje się wyłącznie jedno urządzenie i co najważniejsze – faktycznie szczegółowe, dzięki czemu proteza jest komfortowa i staje się znakomitą namiastką prawdziwej kończyny. Drukowanie przestrzenne daje szansę również na wydruk ażurowego gipsu, jaki nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale jest też rzeczywiście lekki, gwarantując komfort noszenia. Na dodatek, jego wytrzymałość jest solidna, tym samym doskonale usztywnia złamaną kończynę. Dzisiaj drukować można z wykorzystaniem zaskakujących tworzyw, chociażby czekolady lub cukru. Druk przestrzenny jest ciągle rozwijany, na rynku pojawiają się nowoczesne technologie charakteryzujące się sporym zainteresowaniem. Wiele osób jednak upatruje w tym rozwoju wiele niebezpieczeństw, jak chociażby możliwość wydrukowania … broni. Obecnie jednak drukarki 3D są dość drogie, w związku z tym niewiele osób może sobie pozwolić na ich zakup. Są za to znakomitą alternatywą i rozwiązaniem dla fabryk czy biur projektowych.