Jak rozwój sieci www wpływa na metody stosowane w marketingu

Nadejście ery technologii informatycznych znacząco wpłynęło na wiele dziedzin życia, w tym także luźno rozumiane założenia marketingu i reklamy. Sieć stała się przestrzenią nie tylko sprzedaży usług, treści i produktów, ale także polem bitwy dla przedsiębiorstw, producentów, twórców reklam i wszystkich osób trudniących się marketingiem. Obecnie nie można już sobie pozwolić na brak danej marki w Internecie. Jeśli nikt nie pisze o twoich produktach czy usługach na Facebooku czy Youtube, a strona twojej firmy nie ukazuje się na pierwszej stronie wyszukiwania, jest wielce prawdopodobne, że właśnie uciekają Ci możliwi klienci.

e-marketing
Autor: Luc Legay
Źródło: http://www.flickr.com
Obserwowana obecnie rewolucja w marketingu nie dość, że dzięki Internetowi zmieniła patrzenie na reklamę, to jeszcze zaszczepiła nowe formy reklamowania produktów. Jednym z nich są opinie o produktach, pojawiające się nie tylko na forach tematycznych odpowiednich dziedzin handlu, ale także na specjalistycznych portalach pozwalających na wyrażanie własnego zdania odnośnie nabytego towaru .Od jakiegoś czasu jednak, efektywność takich sposobów znacząco maleje wraz ze wzrostem zjawiska tzw. marketingu szeptanego, czyli kupowania opinii przez przedsiębiorców u copywriterów czy studentów, którzy za małe pieniądze są gotowi stworzyć pozytywne recenzje produktów, których nieraz nawet nie dotknęli. Ta niekorzystna tendencja powoduje utratę wiarygodności przez portale zakupowe i samych producentów, dlatego marketingowcy próbują szukać świeżych strategii i wciąż prowadzą badania marketingowe Przykłady strategii, która cieszy się coraz większym powodzeniem (alterWEB) to tak zwane studium przypadku.

Jeśli chodzi o strategię studium przypadku przykłady z naszego polskiego rynku to chociażby kampania browaru Tyskie w czasie Mistrzostw Europy Euro 2012 . W czasie tej bardzo udanej kampanii, firma nie tylko zwiększyła swoje obroty, ale została nawet na czas imprezy liderem w sprzedaży piwa w naszym kraju. Marketingowcy Tyskiego wyszli ze słusznego założenia, że aby przekonać do siebie klientów nie wystarczy dobra opinia o produkcie czy spoty reklamowe. Wyszli z inicjatywą krótkiego programu emitowanego w TVP, ‘Piąty Stadion’, nawiązującego do Euro 2012 i równocześnie zachęcającego do śledzenia zmagań piłkarzy przy butelce piwa Tyskie. Pomysł był wielkim sukcesem, a studium przypadku było znakomicie obraną strategią.