Jakie informacje warto mieć zakładając swoją firmę? Jak wygląda kwestia konieczności kupna kasy fiskalnej?

Przy zakładaniu swojej działalności należy dopiąć wiele spraw do końca. Początkujący właściciel firmy jest zmuszony najczęściej sam poszukać wielu informacji. Po pierwsze jak zarejestrować swoją działalność. Od tego pewnie zaczyna szukanie. Później jest oprócz tego dużo innej potrzebnej wiedzy. Na przykład podstawy rachunkowości, temat ewidencji przychodów i rozchodów, albo znajomość takich haseł jak koszty bezpośrednie albo pośrednie. Dobrze jest zapoznać się z takimi informacjami. Można w ten sposób obniżyć koszty prowadzenia firmy i nie zlecać części zadań dajmy na to firmie zajmującej się prowadzeniem księgowości. Dodatkowa wiedza może nas również uchronić przed płaceniem kar wynikających właśnie z braku informacji.

kasa fiskalna
Jeżeli chodzi o rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych na 2016 rok istnieje długa lista podmiotów, jakie są zobowiązane takie urządzenie posiadać - . Należy zobaczyć na wykazie czy nasz rodzaj działalności, typ artykułów, jakie chcemy sprzedawać są objęte takim nakazem. Z tym, że na pewno taki obowiązek muszą spełnić taksówkarze, firmy dokonujące przeglądy techniczne pojazdów czy choćby osoby zajmujące się doradztwem podatkowym. Należy mieć świadomość, że jeśli chodzi o listę tą na lata 2015-2016 jest ona poszerzona o szereg zawodów, jakie są zmuszone korzystać z kasy fiskalnej. Z tego powodu należy sprawdzić taką listę. Jeśli nasza firma będzie świadczyła sprzedaż wysyłkową, to nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Wszystkie wpływy muszą być natomiast dokonywane na konto jak również w dokumentacji musi widnieć informacja, jaki rodzaj towaru sprzedaliśmy i jakiej osobie - co to są koszty bezpośrednie.

paragony
Autor: Hey Paul Studios
Jak natomiast po sprawdzeniu wyjdzie na to, iż dla naszej działalności kasa będzie potrzebna należy wiedzieć o kilku rzeczach. Przede wszystkim bez wyjątków rejestrować każdą transakcję na kasie i wydawać paragony. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać możemy ponieść karę finansową przy okazji kontroli przez Urząd Skarbowy. Należy również pamiętać o tym, iż jeśli chodzi o kasę fiskalną jest potrzebna homologacja, jaka potwierdza zgodność z przepisami Ministerstwa Finansów. Tego typu sprzęty sprzedaje się jako urządzenia, jakie mogą być użytkowane do chwili wygaśnięcia ich homologacji, lub zapełnienia pamięci fiskalnej, albo też do czasu wyrejestrowania ich z Urzędu Skarbowego - czym jest homologacja.