Z jakiego powodu powinniśmy postawić na solidnych dostawców paliwa gazowego?

Kwestia dystrybucji gazu jest aktualnie coraz częściej podejmowany, głównie ze względu na niepewną sytuację na Ukrainie. Gaz jest jednym z najwydajniejszych źródeł energii, dlatego wiele gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw stosuje płynny gaz. Obecnie na krajowym rynku zachodzi proces liberalizacji rynku sprzedaży paliwa gazowego. Powodem bieżących zmian jest przede wszystkim prawo unijne, jak również konieczność wdrożenia zasad wolnego handlu także w tej sferze gospodarki.
liczniki gazu
Autor: Peretz Partensky
Nie da się jednakoż ukryć, że zmiana zachodzi dosyć wolno i nadal głównym dostawcą gazu w naszym kraju jest PGNiG. Należy jednakże mieć świadomość, że każdy ma prawo do zmiany dystrybutora gazu spośród dostawców aktywnych na rynku.

To prawda, że na chwilę obecną ceny dystrybutorów gazu nie różnią się na tyle, aby klienci zmieniali umowy tak często, jak na przykład operatorów sieci komórkowej, aczkolwiek z każdym rokiem sytuacja może ulec zmianie. Wtedy dobrze jest najlepsze rozwiązanie.

Zasadniczo chętniej z uwolnienia rynku korzystają właściciele firm. Jest tak, gdyż odbiorcy indywidualni unikają zmian. Zazwyczaj nie chcą też otrzymywać dwóch faktur.Należy wiedzieć, że jeśli podpiszemy całościową umowę na dostawę paliwa gazowego, wtedy otrzymamy jedno rozliczenie. W przypadku umowy o samą sprzedaż gazu sytuacja jest nieco inna. Wtedy w rozliczeniu dostaniemy osobne faktury, ponieważ dystrybucja jest rozliczania osobno.
Większość klientów stawia na sprawdzonych dostawców gazu (takich jak: www.gen.com.pl/), a tak nadal postrzegamy spółkę PGNiG. Z drugiej strony oferta dla odbiorców indywidualnych jest mocno mizerna, stąd też często wybieramy najwygodniejsze rozwiązanie. Poza tym przy niewielkim wykorzystaniu gazu, zmiana dystrybutora nie daje dużych oszczędności.

palnik gazowy
Źródło: http://www.sxc.hu
Jeśli jednak wybieramy dostawcę do dopiero co postawionego domu, lepiej sprawdzić wszystkie oferty, nim zostanie doprowadzone przyłącze gazowe. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku większych firm, które z reguły zużywają większe ilości energii. W takiej sytuacji zmiana dostawcy może przynieść większe oszczędności, ponieważ to właśnie o takiego odbiorcę walczą spółki gazowe.