Usługi audytorsko-księgowe

Kilkanaście lat temu księgowa w przedsiębiorstwie była niezastąpiona. Dziś coraz częściej firmy korzystają z możliwości realizowania księgowości i innych usług finansowych przez usługodawców zewnętrznych. Outsourcing księgowości, porad prawnych czy obsługi kadr i płac pozwala przede wszystkim oszczędzić pieniądze firmy.

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Różne typy przedsiębiorstw inaczej traktują outsourcing. Dla niewielkich firm zatrudnienie konkretnego pracownika i przeprowadzenie dla niego odpowiednich szkoleń jest bardziej kosztowne niż zlecenie tych działań firmie zewnętrznej. (Polecamy magazyn online) Również ilość pracy w tym przypadku często nie wymaga osoby na pełnym etacie.

Największe jednostki gospodarcze traktują outsourcing jako formę inwestycji z, której plony będzie można zobaczyć za jakiś czas. Niewielkie koszty powstają w konsekwencji niższych kwot do zapłaty za usługi firmy zewnętrznej w porównaniu z własnym działem jak i z mniejszej ilości błędów firmy specjalizującej się w danej dziedzinie np księgowość (zobacz program do listy płac) online.

Preferując outsourcing wybranych działań firma może skupić swoją energię na głównej działalności, ludzie z firmy zewnętrznej wnoszą zazwyczaj wyższy poziom usług (np. audyt finansowy jest nierzadko bardziej obiektywny niż w wykonaniu naszej firmy, specjaliści firmy zewnętrznej mają obowiązek stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych), redukuje się ryzyko związane ze skutkami pomyłek naszych pracowników.

Niezależnie od przedstawionych zalet nie da się nie zauważyć również wad. Utrudniony przepływ danych, mniejsze poczucie zobowiązania względem naszej firmy, zaangażowanie zależne od ceny usługi to tylko niektóre z nich.

Trudno nie wziąć pod uwagę wszystkich powodów, dla których outsourcing stał się tak powszechny na zachodzie i coraz bardziej cieszy się popularnością w polskich firmach. (Nowość: lista płac) Dlatego dobrze jest przetrawić wszelkie plusy i minusy i podjąć najlepszą dla naszej firmy decyzję.