Jak pożyczyć pieniądze w innym miejscu niż bank?

Od bardzo dawna wiadome jest, że pieniądze odgrywają w życiu bardzo istotną rolę. Umożliwiają ludziom dostatnią egzystencję, niekoniecznie w luksusach, jednak przy niedoborze gotówki może się to w negatywny sposób odbić na poziomie życia. Zasadniczo więc stosunkowo dostatnie życie bez pieniędzy nie jest możliwe.

scrubble ułożone w słowo money

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak nawet osobom żyjącym dostatnio raz na jakiś czas brakuje środków na różnego rodzaju potrzeby. Poza tym w życiu człowieka stosunkowo często pojawiają się także momenty, gdzie dodatkowa gotówka jest bardzo potrzebna. Niejednokrotnie są to cele związane z przyjemnościami i rozrywką, takie jak na przykład urlopowe wyjazdy zagraniczne.

Bywa jednak także, że pieniądze potrzebne są w sytuacji pojawienia się nagłego zachorowania czy z powodu urazu. Dodatkową kasę można uzyskać na różne sposoby. Istnieje również parę metod tego rodzaju pożyczki oprócz kredytu (zobacz pożyczki wrocław) zaciąganego w banku.

Pożyczki uzyskiwane prywatnie

Jednym ze sposobów pożyczania środków znanym już od bardzo dawna są tak zwane pożyczki prywatne. Jak sama ich nazwa wskazuje, są to pożyczki, które uzyskiwane są bez angażowania instytucji takich jak na przykład banki. Jest to zwyczajne przekazanie pieniędzy od jednej osoby prywatnej do drugiej. Sposób zaciągania takiej pożyczki uzależniony jest od woli obu stron, a także nierzadko od łączących je zależności.

symbol zatrzymania pieniędzy

Autor: The JH Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Istotne jest, by sprecyzować kilka istotnych aspektów >>Sprawdź jak zmienić kredyt na tańszy<< W pierwszej kolejności należy ustalić wielkość pożyczki. Większa część ludzi określa w tym momencie również oprocentowanie pożyczki. Niezwykle istotne dla obu stron jest także wyznaczenie ostatecznego terminu spłaty.

Pożyczki pozabankowe

W ostatnim czasie także na terenie Polski na duża skalę rozwinęły się punkty zwane parabankami. Są to firmy działalnością podobne do zwykłych banków, jednak nie posiadające takich uprawnień i niekontrolowane tak bardzo jak standardowy bank. Parabanki zwykle zajmują się udzielaniem pożyczek, nierzadko jednak na bardzo wysoki procent.

Biorąc pożyczkę w takim miejscu należy bardzo dokładnie poznać warunki umowy, jaka jest zawierana. W innej sytuacji można bowiem zawrzeć bardzo niekorzystną umowę, która wiąże się ze sporym ryzykiem.