Magazynowanie wody deszczowej – w jaki sposób się to robi?

Przemiany klimatyczne i coraz wyższe potrzeby doprowadzają to tego, że pomniejszają się źródła wody pitnej. Jednym ze z rozwiązań oszczędzania wody jest gromadzenie i zastosowanie w domu, także na działce wody deszczowej. Sporo wody jest możliwość zaoszczędzić, stosując deszczówkę gromadzoną z dachów budynków na działce, pod warunkiem że nie są one przykryte eternitem ani papą.

Używając deszczówkę, jest możliwość zmniejszyć pobór wody wodociągowej o połowę. Najłatwiej jest podstawić pod rynnę pojemniki na wodę, a później przy użyciu pompy zdobywać zgromadzoną w niej wodę do nawadniania ogrodu. Kupisz tutaj: .

W handlu są specjalne filtry, które bez trudności instaluje się na rynnie, lub u jej wylotu, skąd woda prowadzona jest do zbiornika. Wyekwipowane są one w zabezpieczenia przelewowe, nie ma więc ryzyka, że jej nadwyżka spłynie z pojemnika na działkę.

Bardziej zaawansowany sposób pozyskiwania i spożytkowania deszczówki to instalacja układu kumulowania wody opadowej. Woda magazynowana jest w zbiorniku, przeważnie zakopanym w ziemi obok domu. Jego średnica winna być dopasowana do wielkości przestrzeni dachu, z którego woda (uzdatnienie wody solą) będzie nagromadzana.

zielony zbiornik na deszczówkę

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Wytwórcy oferują obszerny zasięg kubatur i odmian zasobników. Są to zbiorniki na wodę deszczową podziemne i naziemne, również gotowe podejścia systemowe do przechowywania i spożytkowania wody (jonizator wody alkalicznej) deszczowej. Zbiorniki naziemne służą do nagromadzania wody z rur spustowych które odprowadzają wodę z rynien na zewnątrz domu. Pojemniki różnią się konstrukcją, formą i odpornością. Okazały wybór zasobników, dostępnych na stronie pozwala dostosować rozwiązanie do różnych funkcji.

Woda deszczowa jest miękka, gdyż mieści mało jonów magnezu i wapnia. Woda deszczowa, poza wykorzystaniem w ogrodzie, nadaje się również do prania. Zastosowana w spłuczce nie pozostawia kamienistego nalotu. Dlatego że w jej zestaw wchodzą roztwory słabych kwasów, powoduje korozję metali. Wypada ją więc składować w zasobnikach z tworzyw syntetycznych. Lepiej jest, kiedy rury, którymi jest doprowadzana do zbiorników, są stworzone z tworzywa sztucznego.