Czym trudni się audytor? Jakie powinny być kompetencje, a jakie obowiązki?

Audytor wewnętrzny to najważniejsze stanowisko w dziale audytu wewnętrznego. Jego obowiązki polegają na uczestnictwie w projektach audytorskich jak i robieniu prac, które są założone w planie audytu. Praca w audycie wymaga zrozumienia najbardziej istotnych zadań firmy, dziedziny ryzyka biznesowego, finansowego i operacyjnego, w którym obraca się taka firma.

To również potrzeba zrozumienia różnego rodzaju zewnętrznych uregulowań, jak też różnych potrzeb formułowanych przez akcjonariuszy, zarząd jak i osoby zatrudnione w firmie.

Ścieżkę kariery w audycie, na przykład jako audytor iso można zrealizować, jeżeli zaczniemy ją w jednym z trzech miejsc. Może to być firma zajmująca się tylko audytem, sektor audytu wewnętrznego czy też inny dział firmy. Audytor (zobaczysz tu) wewnętrzny to ceniony samodzielny specjalista na rynku pracy. Najlepiej zaś,

kontrola jakości

Autor: Farther Along
Źródło: http://www.flickr.com

jeśli posiada przynajmniej 2-3 lata przepracowane w zawodzie, poznał i rozumie procesy biznesowe, zapoznał się z metodologią robienia audytu, jak również posiada kwalifikacje zawodowe lub jest w trakcie ich uzyskiwania. Od takiej osoby oczekuje się dokładnej pracy, wykonywanie zadań w terminie, a czasem i gotowości do częstych podróży służbowych, także zagranicznych.

Co ciekawe, zależnie od branży taki audytor posiada dodatkowe kompetencje, przykładowo wspomniany wyżej audytor (link) do spraw iso musi zwrócić uwagę na ghp, czyli dobre praktyki higieniczne. Co to jest GHP?. Jeśli audytor wewnętrzny ma przeróżne ciekawe umiejętności, przykładowo zarządzanie ludźmi jak i wiedzę merytoryczna, to istnieje szansa, że w szybki sposób awansuje, przykładowo na etacie managera od spraw audytu wewnętrznego. Kolejne możliwości kontynuowania kariery to specjalista lub kierownik w jednym z działów operacyjnych.

Audytor wewnętrzny jest w stanie dostać zatrudnienie w charakterze kontrolera finansowego w mniejszej firmie, albo jako specjalista od spraw kontrolingu w większej firmie. Zobacz tutaj. Na pewno realizację ścieżki kariery ułatwia zdobycie jakiegoś ze znanych certyfikatów, na przykład ACCA albo CIMA. To zdecydowanie może ułatwić wspinaczkę po następnych etapach kariery. To daje gwarancję zadowolenia oraz rzecz jasna o wiele większe zarobki. Może dobrze będzie w związku z tym zainteresować się tym przyszłościowym zawodem.