Utrzymywanie korzystnych relacji z klientami jest bardzo ważne

Zarządzanie własną firmą i zarządzanie marką jest zadaniem ogromnie odpowiedzialnym i wiąże się z wieloma obowiązkami. Ta wielka liczba powinności bierze się w dużej mierze z faktu, że obecnie właściwie w każdej branży działa bardzo duża konkurencja, należy więc zaangażować się w dużym stopniu, by być w stanie się wybić i zajmować wysoką pozycję na rynku.

Prezent, podarunek

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Można to określić jako swego rodzaju walkę o odbiorców, którzy oczywiście poszukują zawsze najkorzystniejszej oferty. Wielu właścicieli firm popełnia błąd, polegający na przywiązywaniu wagi wyłącznie do przyciągnięcia odbiorcy. Tymczasem bardzo ważne, a nawet najważniejsze jest na dzień dzisiejszy nie zachęcenie, a zatrzymanie klienta, przywiązanie go do danej marki.

Po to organizowane są rozmaite działania i strategie. Warto dodać, że działania tego typu nie powinny mieć charakteru jednorazowego. Muszą być długofalowe, dzięki czemu klient będzie w stały sposób stymulowany do pozostania przy danym produkcie. Odmian takich działań jest sporo, wśród nich ważne miejsce zajmują tak zwane systemy lojalnościowe (link źródłowy: ).

Do kogo kierowane są programy (zobacz program do rozliczenia pit 11) lojalnościowe
Aktualnie najpopularniejszą metodę zapraszania odbiorcy i tworzenia jego przywiązania do marki jest wdrażanie tak zwanych programów lojalnościowych. Są to profesjonalne długotrwałe działania, które dla klienta związane są z uzyskiwaniem korzyści w postaci rozmaitych promocji. Dla firmy natomiast korzyść polega na tym, że wskutek przywiązania klienta do firmy wzrasta częstotliwość jego wybierania usług konkretnej firmy. Programy tego rodzaju aktualnie kierowane są praktycznie do wszystkich, choć część z nich dedykowana jest konkretnie jednej grupie, na przykład rodzicom najmłodszych dzieci.

Typy popularnych programów
Obecnie liczba rodzajów programów tego typu jest bardzo duża. Niektóre z tych rodzajów są jednak szczególnie popularne i chętnie preferowane przez klientów. Obecnie wielkie rzesze klientów biorą udział w programach przewidujących posiadanie karty do gromadzenia specjalnych punktów. W późniejszym czasie za zgromadzone punkty można otrzymywać różne korzyści, na przykład w postaci promocji na wybrane produkty. Takie działania często podejmowane są na przykład przez duże sieci hipermarketów.