Słowacja – jako wartościowy partner gospodarczy

Nie mówi się o tym w mediach, gdyż nie jest to dramatyczna historia dla stacji informacyjnych, lecz jest się czym pochwalić: nasz handel ze Słowacją w ciągu ostatniej dekady skoczył mocno do góry, wzrastając o… 300 procent. Tak spektakularny skok cieszy, lecz też skłania do snucia prognoz, jak utrzymać tak pokaźny wzrost. Jak podkreślają eksperci, trend ten może się utrzymać, jednakowoż nie powinno zabraknąć nowych inwestycji.

Już teraz można potwierdzić, że Słowacja to dla Polski jeden z najistotniejszych partnerów handlowych. W 2012 roku wartość wymiany handlowej sięgnęła około siedmiu miliardów euro, i co istotne, była dosyć identyczna po jednej, jak i po drugiej stronie.

Taki wynik świadczy o wzroście o ponad cztery procent, w porównaniu z rokiem 2011. Daje to niezły wynik, ponieważ Słowacja awansowała na 9 miejsce pośród najważniejszych partnerów handlowych naszego kraju. Warto przypomnieć, że w 2011 roku zajmowała dopiero jedenaste miejsce.

firma spedycyjna

Autor: MBWA PR
Źródło: http://www.flickr.com

Dosyć znaczną wartość w polsko-słowackiej kooperacji odgrywa globalny łańcuch (zobacz prowadnica kablowa) dostaw. Co najważniejsze, w niektórych sektorach gospodarki jest z każdym rokiem coraz lepiej, szczególnie mowa tu o branży motoryzacyjnej. Jest to prawda, czym wysłać zderzak np. z do Słowacji i ze Słowacji do Polski przeróżnych produktów jest coraz bardziej pokaźny. Jednakowoż, powinniśmy w tym miejscu przyznać, że idealnie niestety nie jest, ponieważ ciągle przydałaby się poprawa w zakresie infrastruktury transportowej pomiędzy pomiędzy Polską a Słowacją. Jest jednakże nadzieja na tego typu poprawę, ponieważ już aktualnie dzięki środkom unijnym poprawiono infrastrukturę, a w przyszłości będzie jeszcze lepiej.

Poza tymi gospodarczymi zaletami wato też przypomnieć, że Słowacja to jednocześnie piękny kraj. Choć nasze wakacyjne plany kierują nas się w stronę Europy Zachodniej i Południowej, a także Północnej Afryki, to nie będziemy żałować, gdy wybierzemy się trochę bliżej, do naszego południowego sąsiada. Słowacja spodoba się zwłaszcza osobom kochającym podróżować po górach, gdyż to kraj górzysty, z pięknymi widokami, szlakami i atrakcjami turystycznymi. Jak widzimy, warto robić interesy ze Słowacją, a przy okazji nie zaszkodzi odkryć tego państwa pod kątem turystycznym.

Jedno jest pewne, nie będziemy żałować. Zresztą, ci co pojechali na Słowację zaraz chcą tam wracać Nie dość, iż jest tam tak wspaniale, to jeszcze ludzie są serdeczni, a ceny zbliżone do naszych. Przy małym staraniu można się także dogadać, ponieważ język słowacki należy do tej samej grupy językowej, co nasz, język polski.