Instytucje finansowe od jakiegoś czasu nęcą kredytami i pożyczkami gotówkowymi, samochodowymi i hipotecznymi.

Wiele osób łapie się na takie promocje i reklamy, biorąc kredyt, którego tak naprawdę nie potrzebują. Z kolei inni są zmuszeni do wzięcia kredytu, bo muszą na przykład zakupić mieszkanie, a niestety w naszym kraju niewielu ludzi ma taką możliwość za oszczędzone pieniądze.

Ale w jakiejkolwiek formie pożyczając środki finansowe trzeba pamiętać o jednej bardzo istotnej sprawie. Wszystkie takie pożyczki trzeba będzie kiedyś spłacić, i to w kwocie zwiększonej o prowizję i oprocentowanie. Jeżeli ktoś ma dobrą pracę, nie ma problemów ze zdrowiem i zamierza płacić, to najczęściej bez większych problemów udaje mu się wszystko spłacić. Lecz często pojawiają się w życiu sytuacje, jakie sprawiają, że ktoś może mieć kłopoty ze spłatą następnych rat. Rzecz jasna nie chodzi tu o przypadki, gdy ktoś najzwyczajniej nie planuje niczego spłacać, lecz o sytuacjach, gdy ktoś z dnia na dzień traci pracę, ma jakiś wypadek który uniemożliwi dalszą pracę, czy też pojawi się nagle ciężka choroba.

Oszczędzanie pieniędzy

Autor: Andrius Repsys
Źródło: http://www.flickr.com

Jak widać sytuacje, gdy jakaś osoba nie daje rady płacić kolejnych rat pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Jednak jeżeli już coś takiego się pojawi, to pamiętając o kilku sprawach powinno się udać wyjść odpowiednio z takiej opresji. W pierwszej kolejności powinno się o zaistniałych problemach powiadomić pożyczkodawcę, w większości przypadków da się zmienić harmonogram spłat na nieco mniej obciążający domowy budżet. Lecz nie w każdym przypadku może się to udać, więc wówczas warto pomyśleć o sprzedaniu na przykład auta czy też innych droższych rzeczy. Rzecz jasna cały czas trzeba szukać szansy na zarobienie jakiś pieniędzy, które mogłyby pozwolić na chociażby częściowe spłacenie długów. Jeżeli te metody zawiodą, to pożyczkodawca może wystąpić do sądu o spłacenie długów, i wtedy do pracy może wkroczyć komornik (sprawdź nas) (porównaj – komornik Goleniów). Zabiera on z majątku dłużnika wszystkie wartościowe przedmioty, które są następnie wystawiane na licytacje komornicze. Niestety sumy uzyskiwane na takich licytacjach są bardzo niskie, więc niekiedy korzystniej będzie daną rzecz sprzedać samodzielnie i spłacić chociaż jakiś fragment długu.

Kategoria: finanse
Tagi: , ,