W jakich kwestiach powinien nam pomóc prawnik w Niemczech?

Członkostwo naszego państwa w Unii Europejskiej a także sąsiedztwo z niemieckim sąsiadem to główne przyczyny dużego zainteresowania Polaków niemieckim rynkiem pracy. Zwiększa się również liczba polskich inwestycji w Niemczech. Związane z tym jest zwiększone zapotrzebowanie na usługi prawników znających się dobrze na prawie pracy. Coraz więcej kancelarii adwokackich świadczy swoje usługi w tym konkretnym zakresie. Są to zarówno adwokaci działający na terenie Niemiec jak i kancelarie mające siedziby na terytorium Polski. Adwokaci udzielają tych usług zarówno na rzecz pracodawców jak też pracowników.

adwokaci w RFN

Niestety jak wykazują europejskie analizy,10 – 20 procent ogólnej liczby niemieckich imigrantów spotykają niepowodzenia na niemieckim rynku pracy. W Niemczech jest wielu bezdomnych imigrantów bez pracy. Często te osoby zaczynają pić. Niebezpieczeństwo stanowi nadal jeszcze panujący w Polsce mit, że w Niemczech czeka na nas idealna, świetnie płatna praca (polecamy też) co kusi zwłaszcza Polaków zamieszkujących prowincję, które niewielką mają szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy we własnej ojczyźnie. Na dodatek mit ten rozpowszechnia się niczym choroba zakaźna! Starczy tylko że ktoś ze wsi naopowiada jak to wspaniale jest mu w tym niemieckim kraju, a już pociąga za sobą połowę wioski. Niestety, zwłaszcza jeśli ktoś słabo zna język, często bywa niemile zaskoczony. Okazuje się bowiem, że o pracę za naszą zachodnią granicą wcale nie tak łatwo.

Nic więc dziwnego iż adwokaci w Niemczech mają pełne ręce roboty. Główne zagadnienia jakimi się oni absorbują to: odzyskiwanie zaległych należnych honorariów za pracę, ochrona zatrudnionych przed niesłusznym wypowiedzeniem umowy, sporządzanie a także analiza umowy o pracę, także umów dla spółek, doradztwo prawne kancelaria prawna częstochowa dla pracodawców, przygotowywanie wypowiedzeń, obrona klienta w postępowaniach dotyczących tzw. „pracy na czarno”, i wiele, wiele innych. Aby jednak ustrzec się konieczności pomocy adwokata w Niemczech, proponuję się porządnie do tej tak ważnej decyzji o wyjeździe przygotować. Przede wszystkim nie wyjeżdżać „w ciemno” lecz do konkretnego, spodziewającego się nas pracodawcy oraz znać chociażby podstawy języka niemieckiego.