Biura rachunkowe jako podmioty proponujace swe usługi także osobom fizycznym jak i osobom mającym działalność gospodarczą.

Księgowość jest głównym elementem składowym rachunkowości. Księgowość tworzy część rejestracyjną rachunkowości. Biuro rachunkowe prowadzi księgowość polegającą na rejestracji w ujęciu pieniężnym, a czasem w ujęciu ilościowym, odpowiednio udokumentowanych wydarzeń gospodarczych, jakie generują modernizacje w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Księgowość to nie tylko uzupełnianie rubryk, gromadzenie i przepisywanie kwot z rachunków i faktur, czyli prosta rejestracja wydarzeń finansowych. Od tego, jakie są przyjęte zasady finansowe w danej firmie, czyli np. jak jest ułożony plan kont, jak są kwalifikowane wydatki programowe i administracyjne, zależy końcowy wynik finansowy biznesu, a więc finansowy wskaźnik tej działalności.

finanse

Autor: Sylvia Fredriksson
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnej strony, przejrzysty, konsekwentny i rzetelny sposób prowadzenia ksiąg finansowych jest jedną z najlepszych rekomendacji owej firmy. Szczegółowy plan kont i system księgowy bardzo ułatwia rozliczanie się z pozyskanych dotacji, pozwala na sprawne wygenerowanie potrzebnych danych na temat np. kosztów tego programu, kosztów administracyjnych, pomaga przy ocenie rentowności działalności całej organizacji i usprawnia jej pracę. Uproszczona księgowość czy pełna księgowość? Owo zapytanie zadaje sobie mnóstwo początkujących przedsiębiorców.

Zamieszkuję np. w Olsztynie, więc wtedy wstukuję sobie w wyszukiwarkę słowa – usługi księgowe Olsztyn – przeskocz pod ten adres I to nie tylko w kontekście co wybrać? bo zwykle nowy biznesmen nawet nie zdaje sobie sprawy, jaka potęga jest w danych finansowych i wiadomościach, jakie można wyciągnąć z pełnej księgowości.

Zaintrygowany? To dla nas optymistyczna wiadomość. Więc kliknij tu mały zus od kiedy obowiązuje i czytaj do woli kolejne fachowe posty.

Często kierowane jest pytanie, czemu moja firma, mimo że niewielka, musi prowadzić pełną księgowość? A więc, księgowość uproszczona to zbiór podstawowych, prostych zasad zbierania danych finansowych, wytworzony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych niewielkich firm. Główną funkcją uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku.

finanse

Autor: Sylvia Fredriksson
Źródło: http://www.flickr.com

Dlaczego została wymyślona uproszczona księgowość? Ponieważ jakoś należy te podatki obliczać i kontrolować, a w przypadku niewielkich przedsiębiorców, trudno zmusić do prowadzenia trudnej i kosztownej księgowości pełnej. Mamy 3 podstawowe formy uproszczonej księgowości:
– karta podatkowa,
– ryczałt ewidencjonowany,
– książka przychodów i rozchodów.

Walorem uproszczonej księgowości jest to, że jest stosunkowo prosta i tania, a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy właściwie nic poza kwotą podatku i, ewentualnie, poziomem przychodów. Pełna księgowość ( domena księgowa konin tutaj) to zupełnie inna historia. To rozbudowany, precyzyjny, skomplikowany i dokładnie sformalizowany system ewidencji wydarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości (Centrum Podatkowe Sp. z o. o. ), a służący do kontrolowania, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w konkretnym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu.