O tym, że warto się szkolić nie należy nikogo uświadamiać. Nie jest to jednakowoż takie proste? Jakie są przeszkody?

Na każdej długości geograficznej, wszędzie pod każdą szerokością geograficzną, ludzie się szkolą. Jak to ważne na dzisiejszym rynku pracy nie trzeba nikomu przypominać, tak więc i w naszym kraju szkolenia stały się bardziej popularne. Złożyło się na to kilka czynników, lecz najważniejszym z nich było wstąpienie do Unii Europejskiej, dzięki temu pojawiły się fundusze na kolejne szkolenia.

konferencja biznesowa

Autor: Betsy Weber
Źródło: http://www.flickr.com
To zdecydowanie rozwinęło rynek szkoleń. Zwiększyło to również zainteresowanie salami, które opłaca się wynajmować na trenerom (zobacz pozostałe informację dostępne będą tu). To istotnie spowodowało wysyp takich właśnie miejsc dedykowanych do prowadzenia szkoleń (WWW). Naturalnie najliczniej występują w dużych miastach, lub [agencja pracy za granicą holandia] ich okolicach, lecz nie oznacza to, że nie spotkamy takich miejsc w nieco mniejszych ośrodkach miejskich (na przykład sale konferencyjne Częstochowa). Po prostu, tam gdzie jest zainteresowanie i gdzie udaje się pozyskać pieniądze unijne, tam można przeprowadzić ciekawe szkolenie.

Znaczny odsetek szkoleń finansowany jest z kieszeni samych uczestników, choć zwykle tak jest, że dana firma wysyła pracowników na szkolenie. Są to najczęściej szkolenia branżowe, na których warto się pojawić, konferencje, kongresy, na które firmy mają płatny wstęp, lecz dzięki licznym rabatom i innym ulgom udaje się przykładowo zgłosić parę osób, a koszt szkolenia nie odstrasza. Są także ludzie, którzy pracują jako freelancerzy i sami sobie finansują przeróżne szkolenia. Oczywiście jest to zależne od poziomu danego człowieka, na co sobie może pozwolić, jaki ma dochód w danym roku. Niemniej, wielu ludzi przeznacza znaczną część swojej pensji na takie podniesienie kwalifikacji, gdyż uważają, że inwestycja we własny rozwój najbardziej się opłaca i na pewno zwróci się bardzo szybko.

To bardzo dobre i dojrzałe podejście, no ale można czasami sobie tylko o tym pomarzyć, bo w życiu freelancera miesiące i dni, które bywają lepsze i gorsze, więc różnie to wygląda z pieniędzmi na szkolenia. Niektórzy sobie mogą pozwolić na więcej, inni na mniej. Zależne jest to od branży, od zawodu i od stażu pracy.