Jak reagujemy, kiedy rozstajemy się z konkretnymi rzeczami? To zależy od tego, jaki mamy z nimi związek i jakie atrybuty im przypisujemy

W codziennym życiu, jakie obfituje w narodziny i śmierć chętniej dostrzegamy to pierwsze. narodziny to szczęśliwy czas i ciekawe poczucie, że dzieje się dobrze, śmierć natomiast jest procesem smutnym, przygnębiającym, uświadamiającym nam to, iż każde życie niestety kiedyś dla każdego z nas się skończy. Śmierć przy tym wszystkim jest także pobudzająca wyobraźnię, pozostawia bowiem furtkę do snucia własnych pytań i wątpliwości, pozwala nam dotknąć czegoś dziwnego, coś na co trudno odnaleźć odpowiedź. A co ze „śmiercią rzeczy”?

Na co dzień nie posługujemy się wyrażeniem „śmierć rzeczy”. Bardziej w takim miejscu jest właściwe wyrażenie „że coś się zepsuło”. Na popsuty samochód, który już nie nadaje się do jazdy mówimy złom czy grat. Wszędzie zresztą są dostrzegane te określenia,przykładowo czy to auto złom Gdańsk czy auto złom Malbork, albo po prostu kasacja pojazdów legnica. Przedmioty właściwie nie umierają, bo od „przyjścia” na świat są martwe. Nie zgodzą się jednak z takim określeniem te osoby, które mają skłonności, żeby przyzwyczaić się do rzeczy. Dlatego jesteśmy w stale zdrobniale określać nasz samochód czy nasz telefon. Co tu się dziwić, dochodzi do tego, że traktujemy własny samochód jak członka własnej familii. I nawet, kiedy oddajemy go już do kasacji odczuwamy smutek, że ten „członek” rodziny służył nam przez lata, przyzwyczailiśmy się do niego, jednak już teraz czas się z nim rozstać.

BMW

Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Ostatnio wielką sławę w Internecie zrobiła kampania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zatytułowana „Smutny Autobus”. Historia jest dość prosta, nasz smutny autobus to przeznaczony do złomowania środek pojazdu. Pomimo tego smutnego faktu stara się on tego uniknąć, a oglądając jego poczynania utożsamiamy się z jego zamierzeniami. Sprawdź też auto złom tczew. Nowe autobusy w tym filmie są bardzo bezczelne, a nasz smutny autobus taki swojski i przyjemny, choć trochę rozgracony. Film kończy się brutalnie, ale i w sposób do przewidzenia: autobus zostaje zniszczony.

Choć koniec jest logiczny (zniszczony autobus, gdyż stanowi zagrożenie dla podróżujących nim dzieci), to jednak twórcy klipu poczynili pewien błąd: tchnęli w niego życie, dali mu ludzkie cechy, co sprawiło, iż większość ludzi go polubiła… A przecież wynik miał być odwrotny, film miał przestrzec przed jazdą takimi starymi autobusami…

Zapewne przyda Ci się kluczowa witryna z informacjami, które tyczą się zamieszczonego tu wpisu. Nie czekaj więc i wejdź w umieszczony tu link.

Ten film, pomimo jawnego błędu jego twórców, ukazał jednocześnie, jak emocjonalnie reagujemy, kiedy dana rzecz zyskuje ludzkie cechy.

Źródło

Kategoria: administracja
Tagi: ,