Jak sobie radzić z jąkaniem?

Jąkanie to dolegliwość, z którą w tym kraju walczy około 1-2% dorosłych i około 4% dzieci. Ponieważ jąkanie można efektywnie leczyć warto zadbać o trafną opiekę dziecka lub dorosłego z tym problemem. Rodzice i znajomi muszą zorientować się jakie są przyczyny jąkania, jak wygląda leczenie i gdzie można znaleźć pomoc.

Przyczyny
Jednym z czynników sprawczych jąkania jest tzw.

Ten artykuł posiada niesamowicie interesującą zawartość, lecz odwiedź serwis www (https://www.smartvest.pl/blog/pozyczka-pod-zastaw-nieruchomosci-z-komornikiem), który zawiera analogiczne informacje. Też zapewne będą niesamowicie interesujące.

jąkanie rozwojowe powiązane z naturalną niepłynnością w wymowie małego dziecka. Stara się ono wtedy oddać słowami swoje emocje szybciej niż umie. Czynnikami pogłębiającymi jąkanie mogą być również dysfunkcje neurologiczne. Przyczyna jąkania może także tkwić w czynnikach zewnętrznych jak przeżycia intensywnie stresujące w młodości (np. bolesna szczepionka) czy niestosowne reagowanie na symptomy niepłynności fizjologicznej. Częste upominanie dziecka czy okazywanie zniecierpliwienia może doprowadzić do pogłębienia jąkania.

Pomoc
Jeżeli ujrzymy u dziecka kłopoty z wysławianiem, szczególnie, gdy są one związane z emocjonowaniem się dziecka, trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty. Logopeda lub neurologopeda ze znacznym doświadczeniem na pewno będzie bezcennym wsparciem i źródłem wiedzy. Pomoże on uświadomić przyczyny problemu w danej sytuacji, a co ważniejsze zaproponuje sposoby leczenia. Terapia jąkania w wielu przypadkach pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty.

Terapia
Powstało kilka technik terapii jąkania. Najbardziej rozpowszechnione metody klasyczne włączają takie czynności jak praca nad identyfikacją i usunięciem przyczyn strachu, ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia panowania nad mową przy pomocy(zobacz dda krakow) wolniejszego tempa czy wyśpiewywania. Kolejną metodą jest odrobinę dyskusyjna metoda Trwałej Normalizacji Mowy Lilii Ariutiunian. Polega ona na uregulowaniu procesu mówienia przez wykorzystanie ręki dominującej i przezwyciężaniu lęków.

Niezależnie od opieki lekarskiej oraz metody leczenia niezwykle istotne jest właściwie wsparcie ze strony otoczenia pacjenta. rodzina i znajomi powinni mówić normalnie, słuchać uważnie i mieć pokłady cierpliwości dla bliskiego z problemem jąkania.

Jeśli szukasz pomocy zobacz stronę

Źródło: Szerszeńska