Czego należy unikać, by nie mieć komorników na głowie

Problem niespłacanych długów dotyka wiele osób, niekiedy znajdują się oni w takiej sytuacji zupełnie niezamierzenie. Wystarczy jakiś wypadek czy strata zatrudnienia i może pojawić się kłopot z systematycznym spłacaniem zobowiązań.

Pieniądze i spłata długów

Autor: Sean MacEntee
Źródło: http://www.flickr.com
Rzecz jasna najlepszą metodą będzie uniknięcie wszelakich kredytów i pożyczek, bo to właśnie one sprawiają największe problemy przy spłatach, ale jednak w naszym kraju mieszkanie za gotówkę niewiele osób ma okazję nabyć. Konieczne się więc staje wzięcie pożyczki, a zobowiązanie tego typu rodzi za sobą konieczność systematycznych spłat. Oczywiście nie każda zaległość w spłacie kredytu czy rachunku będzie przyczyną strasznych konsekwencji. Istotne powinno być, żeby o swych kłopotach poinformować wierzyciela, wówczas przy odrobinie dobrej woli może się udać wyszukać jakieś zadowalające wszystkich rozwiązanie (więcej na ten temat). Najgorszym rozwiązaniem będzie przestanie spłacenia i unikanie rozmów z bankiem, wówczas chyba jednak trzeba się będzie spodziewać w pewnej chwili kłopotów.

Banki i instytucje mają sporo sposobów na to, żeby odzyskać zaległości. Na początku śle się monity i żądania spłacenia długu. Jeśli to nie odniesie skutku, to niezbędne może być zakończenie umowy kredytowej, a z kolei to będzie się wiązać z wymagalnością spłaty wszystkiego, co pozostało. W części przypadków niestety ktoś nie ma szansy na spłatę, albo nie zamierza tego robić, więc sprawa może zostać przekazana na drogę sądową. Sąd (zobacz również zakres usług – waliduda adwokat sprawy karne wrocław sprawdzona kancelaria prawna) może nakazać dłużnikowi spłatę należności, a jeśli nie będzie tego chciał robić, to do pracy wchodzi komornik, który zajmie wypłatę, mieszkanie albo wyposażenie z domu dłużnika. Wszystkie przejęte przez komornika przedmioty trafiają na specjalne licytacje, na jakich każdy kto będzie chciał może je kupić dla siebie. Mając to na uwadze zdecydowanie korzystniej dla dłużnika będzie sprzedaż przedmiotów które posiada i spłatę zaległości, bo niestety z komorniczych licytacji otrzyma tylko niewielką kwotę, a reszta pójdzie na zapłacenie komornikowi i pozostałe koszty.

Kategoria: finanse
Tagi: , ,