W jaki sposób bez pomocy uzupełnić PIT?

Rozliczenie podatku za 2014, tak samo jak za każdy rok, jest obowiązkiem każdego płatnika podatków. Trzeba to zrobić co roku do 30-go dnia kwietnia. Współcześnie nie musimy już nawet korzystać z usług biur podatkowych, gdyż sami doskonale poradzimy sobie z powyższym zadaniem. Jak w związku z tym samodzielnie uzupełnić PIT?

finanse
Pierwszym krokiem jest zdecydowanie czy chcemy rozliczenie podatku za 2014 zrobić w sposób tradycyjny, czy może posłużyć się specjalnymi aplikacjami komputerowymi (sprawdź). Programy komputerowe nie tylko prowadzą nas krok po kroku przez wymagany proces, ale także umożliwiają przesłanie dokumentów w sieci do konkretnego Urzędu Skarbowego. Niezależnie od wybranej metody, trzeba mieć przy sobie dokumenty wysłane przez naszego pracodawcę bądź inne instytucje, jeśli bierzemy rentę, emeryturę bądź stypendia.

Zobacz bez wahania ten udostępniony tu (www.webtec.pl/) artykuł. Prezentuje on podobną tematykę, zatem z pewnością także będzie dla Ciebie ciekawy.

W dokumentach tych znajdują się dane odnoszące się do zarobków oraz zaliczek pobranych na opłacenie podatku. Wszelkie przedsiębiorstwa i placówki muszą przesłać takie oświadczenia do 28 lutego. Poza tymi dokumentami trzeba też posiadać stosowny wniosek – w przypadku, gdy uzupełniamy PIT (zobacz wypełnianie pit online) w programie, nie musimy się tym przejmować (gotowe formularze można otrzymać między innymi w Urzędzie Skarbowym albo pobrać je na witrynie internetowej powyższej placówki).

finanse
Potem drukujemy go w domu bądź w drukarni. Czasami możemy posiadać formularz z poprzedniego roku, lecz nie zawsze jest on ważny, toteż lepiej wziąć nowy. Siadając do deklaracji podatkowej konieczny będzie jeszcze dowód osobisty, numer PESEL i numer NIP. Dzięki tym informacjom bez trudu wypełnimy wszystkie potrzebne rubryki (szersze informacje). Co mieści się w dokumencie zeznania podatkowego? Pierwsza strona to informacje osobowe, do których zalicza się także adres zameldowania. Ponadto znajdują się tutaj rubryki, w których należy wpisać rok podatkowy oraz czy rozliczamy się razem z małżonkiem. Konieczna jest także informacja czy to rozliczenie jest pierwszym składanym podczas tego roku kalendarzowego. Na drugiej stronie zamieszczamy informacje dotyczące dochodów, kosztów ich uzyskania oraz zaliczek na podatek oraz przysługujących ulg. Ostatnia strona jest podsumowaniem wszystkich wyliczeń.

Na koniec musimy pamiętać o podpisie, bez którego żadna deklaracja nie jest prawidłowa (przy wysyłce online nie jest przymusowy).