Jak rozliczać PIT przez internet?

Koniec lutego to okres, kiedy podatnicy dostają dokumenty wymagane do uzupełnienia PIT-u. Jednym z coraz chętniej stosowanych sposobów na składanie tego rodzaju zeznania jest rozliczenie w sieci. Nie musimy mieć podpisu elektronicznego, toteż z takiej ewentualności może skorzystać każdy zainteresowany. W jaki sposób powinniśmy to uczynić?

podatki

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Oczywiście powinniśmy wiedzieć, że mamy 2 opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest interaktywny wniosek, który wyszukamy na witrynie Urzędu Skarbowego, drugą zaś jest specjalny program, który trzeba ściągnąć i zainstalować na swoim komputerze. Aplikacja działa pod każdym systemem i umożliwia bezpośrednie przesłanie dokumentów, z tej przyczyny nie będziemy musieli chodzić do Urzędu Skarbowego. Nim zaczniemy wypełniać wniosek pit online 2014 (więcej przeczytasz tu), będą nam jeszcze potrzebne dokumenty – w tym dowód osobisty a także druk PIT. Powinniśmy się też upewnić czy posiadamy program Adobe Acrobat Reader i – jeżeli wybieramy e-deklarację dostępną na witrynie – wtyczkę Flash Player. Jeżeli nie, zainstalowanie tych dodatków nie powinno sprawić żadnych kłopotów, albowiem jest proste i szybkie.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

O czym należy pamiętać wypełniając PIT (zobacz rozliczenie pitu 37) przez internet? Tak samo jak w przypadku wypełniania tradycyjnych dokumentów, musimy wpisać stosowną datę. Pamiętajmy, iż rozliczamy poprzedni rok, zatem nie wpisujmy obecnego. Po drugie, należy szczegółowo wprowadzić wszystkie kwoty, aby program mógł wyliczyć przysługujący podatek. Nie musimy martwić się o błędy, które moglibyśmy zrobić samodzielnie – przeprowadzanie obliczeń zostawiamy komputerowi. Oprócz tego 1 % podatku możemy ofiarować wybranej fundacji. Jeśli mamy ulubioną instytucję, po prostu podajemy jej numer KRS.

Jeżeli chcesz wyszukać artykuły na ten temat, to przejdź tutaj nagrobki cennik bydgoszcz i przejrzyj inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Co poza tym? Rzecz jasna nie musimy pamiętać o elektronicznym podpisie się. Zwykle bez podpisu dokument jest nieważny – tu nie powinniśmy się przejmować, iż coś wykonamy niepoprawnie, ponieważ zawsze otrzymujemy potwierdzenie właściwego wykonania operacji i wiele formularzy można wysłać i bez podpisu.Na koniec trzeba jedynie przesłać wniosek, oczywiście drogą elektroniczną . Potwierdzenie w formie nr referencyjnego potwierdza złożenie PIT-u, z kolei urzędowe poświadczenie odbioru uzyskujemy dopiero po jego weryfikacji. Dobrze jest je wydrukować, ponieważ może być przydatne w przyszłości.