Na czym nie warto oszczędzać?

Oszczędzanie – rzecz święta. Jednak, nie zawsze ta forma szanowania pieniędzy się opłaca. Można oczywiście zaoszczędzić na jedzeniu, na środkach chemicznych, na autobusach czy paliwie udając się do pracy rowerem, nie wolno jednakowoż w tej kwestii przekroczyć kilku granic, parę dziedzin, w których oszczędzanie zamiast się opłacać sprezentuje nam kłopoty. O jakich dziedzinach mowa?

oszczędzanie pieniędzy

Autor: 401(K) 2012
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim nie oszczędzajmy na swojej edukacji. Może brzmi to dość niejasno, lecz postaram się wytłumaczyć to zagadnienie. Weźmy na przykład któreś z naszych zainteresowań, pasję, którą staramy się rozwijać. Wierzymy, odczuwamy podświadomie, że to jest nasze przeznaczenie, które nie dość, iż może nam pozwolić godnie żyć, to oferuje coś ważniejszego: spełnienie z tego, co się robi. Lecz jak wszyscy wiemy, pasja kosztuje, tak więc gdy pojawia się kwestia nabycia nowej książki lub szkolenia, szybko analizujemy, jak dużo nas to wyniesie i… często dajemy sobie spokój. To złe podejście, na pasji, naszym zawodowym spełnieniu nie możemy oszczędzać. Inwestycja we własny rozwój, to najbardziej obiecujący prognostyk na przyszłość.

Nie należy także rezygnować z ubezpieczeń. Wiele osób to lekceważy, twierdząc, że przecież nie ma prawa się nic wydarzyć, że nie ma sensu myśleć o przyszłości, że przecież nawet jak coś się stanie, to jakoś będzie. A później przychodzi nieszczęście (wypadek, czynnik losowy, powódź) i… jest płacz i niedowierzanie. Miejmy więc na uwadze, iż ubezpieczenie mienia ruchomego jest naszą pewnością na przyszłe lata. Ubezpieczenie majątku , zdrowotne czy turystyczne czy inne dostępne choćby w markecie ubezpieczeń, to polisa, którą należy mieć.

No i przede wszystkim nie powinniśmy oszczędzać na dzieciach. Dzieci mają głowy pełne pomysłów, mają w sobie euforię i pasję, którą powinniśmy pozwalać im ją rozwijać. Jeśli widzimy, że nasze dziecko coś angażuje nie odmawiajmy mu możliwości poszerzania nowej wiedzy. Pragnie jakiejś książki czy grę, która rozwija wyobraźnię? Kupmy! Pragnie pojechać w jakieś miejsce? Pojedźmy! Oczywiście, nie mówimy tu o zachciankach, lecz o rozsądnym gospodarowaniu dziecięcym entuzjazmem, takie coś bowiem może przerodzić się w prawdziwą pasję życiową naszego dziecka.

Na pewno wszyscy trochę oszczędzamy, to przecież zupełnie zwyczajne. Na brak oszczędzania mogą sobie pozwolić chyba tylko najbardziej zamożni. Jednocześnie, warto szanować pieniądze na rzeczach mało istotnych, codziennego użytku, a z drugiej strony nie oszczędzać na naprawdę ważnych sprawach, które mogą przynieść konkretne efekty w przyszłości.