Co się dzieje z naszymi śmieciami?

Ekologia od jakiegoś czasu jest jednym z najważniejszych dziedzin naszego życia społecznego. W telewizji, radio a także prasie sporą część programu zajmują programy o owej tematyce w bardzo różnych odsłonach. Kobiety z głośnika radzą nam, w jaki sposób ekologicznie sprzątać dom. Nawet komórki poniektórych producentów reklamowane są jako ekologiczne, bowiem do wyprodukowania ich spożytkowane zostały materiały do których wyprodukowania zostały zagospodarowane odpady. W hipermarketach klienci wywierają nacisk na sprzedawców, by pakowali produkty w degradowane opakowania.

odpady

Autor: Jerry Nihen
Źródło: http://www.flickr.com
Podobną troskę widać jeśli idzie o gospodarowanie odpadami w komunalnymi. Zawsze zastanawiałem się, co robi się z odpadami jakie wyrzucam do eleganckiego kosza na śmieci. Oczywiście następuje utylizacja odpadów. Nader ciekawym jest, jak przebiega ów proces w dobie ekologii. Okazuje się, że nie jest to wcale taka prosta rzecz.

Czy wiesz, gdzie także można znaleźć inne tego rodzaju wiadomości? Jeżeli nie, to wejdź na ten link i zerknij na treść opublikowanego w tamtym miejscu artykułu.

Najpierw do firmy utylizacji odpadów przyjeżdża samochód ciężarowy z odpadami, później jest on ważony po czym ciężar jest dźwigany do samoczynnej sortowni, gdzie przy pomocy układu sit oraz bębnów odpady (odwiedź nas) zostają na wstępie rozdzielone według rozmiarów.

Odpady o charakterze biologicznym kierowane są prosto do kompostowni, gdzie poddawane są one silnemu procesowi dotleniania i fermentacji, zmieniane są w nawóz, a następnie wyprzedawane. Inne odpady są transportowane do dalszego samoczynnego procesu sortowania, w wyniku jakiego odejmuje się od odpadów butelki z tworzywo sztucznego i automatycznie segreguje podług kolorów. Na następnym etapie utylizacja odpadów wygląda tak, iż z masy która została na taśmie separowane jest szkło i każdego rodzaju ostre części a następnie metale, papier itp. odpady, również metal kolorowy. Następnie Pozostałości odpadów zbija się w bele za pomocą ciężkiej prasy (więcej o recyklingu odpadów).

Na obszarze takich dzisiejszych zakładów bardzo często znajdują się stare wysypiska śmieci, które to teraz zostają przywrócone do życia. Wcześniej należycie zabezpieczane, gazy gnilne odprowadzane rurami wykorzystywane są w celach grzewczych. Tenże układ utylizacji odpadów pozwala spełnić restrykcyjne standardy ekologiczne. W powyższym materiale został opisany jeden z nowocześniejszych zakładów utylizacji odpadów. Jest ich w Naszym kraju coraz więcej.