Jak efektywnie dostać swoje fundusze

Każdy właściciel firmy powinien mierzyć się z tym samym kłopotem: w jaki sposób skutecznie ściągać długi za nie zapłacone towary. Faktycznie prowadzenie swojej firmy wiąże się z ryzykiem, niestety współczesny model gospodarki rynkowej nadal posiada wiele luk, dlatego są to problemy, które prędko nie znikną i są przeszkodą dla praktycznie każdej branży.

Portfel, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Obecnie wszystkie firmy, które działają na globalnym rynku są od siebie praktycznie zależne, gdyż jest to normalny sposób współpracy. Każdy ma swojego kontrahenta.

Jeśli czujesz, że niniejsza porada może być Twoim zdaniem za skąpa, to zamieszczony poniżej post na pewno Cię usatysfakcjonuje. Kliknij i sprawdź.

Oczywiście jeżeli działamy w branży usługowej, łatwiej nam jest zachować płynność finansową, gdyż sięgamy bezpośrednio do portfeli usługobiorców. W gruncie rzeczy znacznie gorzej mają firmy, których oferta opiera się głownie na działalności typu B2B. Wówczas powinno się sprawdzić gruntownie z jakim przedsiębiorstwem mamy do czynienia, zanim nawiążemy regularną współpracę.

Oczywiście większość usługodawców stara się regularnie regulować faktury, gdyż uczciwość jest bardzo pożądaną wartością w biznesie i z pewnością trzeba mieć dobrą opinię wśród kontrahentów. Jednak zdarzają się także podmioty gospodarcze, które często mają trudności finansowe i nie płacą swoim kontrahentom zgodnie z umową. Poza tym nierzadko niewypłacalność jednej z firm może implikować bankructwo drugiej.

monety

Autor: daveynin
Źródło: http://www.flickr.com

Wówczas windykacja należności to zasadniczo zwykła konieczność. Oczywiście jeśli należność jest nieduży możemy z początku samodzielnie go odzyskać. Windykacja długów we własnym zakresie może być efektywna wtedy, że wiemy, jak postępować. W takim wypadku należy skorzystać z bazy gotowych pism, przygotowanych przez dobrych prawników. Dostęp do takiej bazy oferuje wiele kancelarii windykacyjnych, trzeba jedynie uiścić opłatę i można samemu wydrukować gotowy pozew do komornika. Jest to stosunkowo prosty i nisko kosztowy sposób ściągania należności.czytaj jeszcze pit 36 e deklaracjeOczywiście w przypadku większych sum oraz ilości dłużników trzeba wynająć kancelarię komorniczą, która będzie działać w naszym imieniu. Chociaż jest to znacznie kosztowniejsza usługa, jednak ściąganie długów za pośrednictwem firmy widndykacyjnej z reguły jest bardziej efektywne.