Jak efektywnie dostać swoje fundusze

Każdy właściciel firmy powinien mierzyć się z tym samym kłopotem: w jaki sposób skutecznie ściągać długi za nie zapłacone towary. Faktycznie prowadzenie swojej firmy wiąże się z ryzykiem, niestety współczesny model gospodarki rynkowej nadal posiada wiele luk, dlatego są to problemy, które prędko nie znikną i są przeszkodą dla praktycznie każdej branży.

Portfel, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Obecnie wszystkie firmy, które działają na globalnym rynku są od siebie praktycznie zależne, gdyż jest to normalny sposób współpracy. Każdy ma swojego kontrahenta. Oczywiście jeżeli działamy w branży usługowej, łatwiej nam jest zachować płynność finansową, gdyż sięgamy bezpośrednio do portfeli usługobiorców. W gruncie rzeczy znacznie gorzej mają firmy, których oferta opiera się głownie na działalności typu B2B. Wówczas powinno się sprawdzić gruntownie z jakim przedsiębiorstwem mamy do czynienia, zanim nawiążemy regularną współpracę.

Oczywiście większość usługodawców stara się regularnie regulować faktury, gdyż uczciwość jest bardzo pożądaną wartością w biznesie i z pewnością trzeba mieć dobrą opinię wśród kontrahentów. Jednak zdarzają się także podmioty gospodarcze, które często mają trudności finansowe i nie płacą swoim kontrahentom zgodnie z umową. Poza tym nierzadko niewypłacalność jednej z firm może implikować bankructwo drugiej.

monety

Autor: daveynin
Źródło: http://www.flickr.com

Wówczas windykacja należności to zasadniczo zwykła konieczność. Oczywiście jeśli należność jest nieduży możemy z początku samodzielnie go odzyskać. Windykacja długów we własnym zakresie może być efektywna wtedy, że wiemy, jak postępować. W takim wypadku należy skorzystać z bazy gotowych pism, przygotowanych przez dobrych prawników. Dostęp do takiej bazy oferuje wiele kancelarii windykacyjnych, trzeba jedynie uiścić opłatę i można samemu wydrukować gotowy pozew do komornika. Jest to stosunkowo prosty i nisko kosztowy sposób ściągania należności.czytaj jeszcze pit 36 e deklaracjeOczywiście w przypadku większych sum oraz ilości dłużników trzeba wynająć kancelarię komorniczą, która będzie działać w naszym imieniu. Chociaż jest to znacznie kosztowniejsza usługa, jednak ściąganie długów za pośrednictwem firmy widndykacyjnej z reguły jest bardziej efektywne.