Forfaiting, faktoring – różnice

Forfaiting i faktoring. Pokrewne operacje, inni odbiorcy. Czym się różnią te dwa zagadnienia?

Faktoring to usługa mało jeszcze powszechna w Polsce, acz coraz bardziej doceniana przez firmy.To przede wszystkim forma finansowania i zapewnienie płynności finansowej, toteż system działania jest jak najbardziej oczywisty.

w firmie

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
Co najbardziej istotne, gwarantuje przedsiębiorstwom środki konieczne do ich funkcjonowania. Trzeba przyznać, iż faktoring wspaniale się odnajduje i w czasach gdy firmy prosperują jak należy, kiedy istnieje konieczność zapewnienia szybkiego zastrzyku gotówki, który gwarantuje szybkie wsparcie dynamicznego wzrostu firmy – jak i w sytuacjach gdy firmy mają problemy z utrzymaniem się na rynku. Wielką zaletą jest, iż faktoring to z założenia usługa przeznaczona dla konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, z tego powodu szybciej można reagować na problem. Gdy masa instytucji finansowych zaczyna reagować dosyć nerwowo, firma faktoringowa w związku, iż bazuje w swoim finansowaniu na należnościach, może pozwolić sobie na większą elastyczność w działaniu, większą „dozę wsparcia” dla firmy, szczególnie w niełatwych okresach. Firmy, które korzystają z faktoringu po prostu o wiele prościej radzą sobie z zawirowaniami na rynku.

wykres walutowy

Autor: Allan Ajifo
Źródło: http://www.flickr.com

Forfaiting z kolei to rozwiązanie dla spółek, które realizują duże kontrakty w długim terminie. Bazuje na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków finansowych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do uiszczenia uzgodnionej ceny z góry. Jest metodą finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring uwzględnia rynek krajowy, jak i eksporterów.

Zaciekawił Cię niniejszy artykuł? Jeśli tak, to przeczytaj także uwagi z witryny (http://inoffice.pl/centrum-biznesowe-equator-iv/), ponieważ one również dotyczą tej tematyki.

Oba te rozwiązania służą jednej sprawie – utrzymaniu płynności finansowej i zwiększeniu bezpieczeństwa obrotu. A to kwestia najbardziej istotna, ponieważ firmowe konto oszczędnościowe służy zabezpieczaniu na wypadek (sprawdź zakres usług od doświadczonej firmy zajmującej się odszkodowaniami – Contra odszkodowania) konieczności skorzystania z którejś z omawianych operacji.

Kategoria: finanse | zarządzanie
Tagi: , ,