W jaki sposób dofinansowania unijne pomagają niedużym przedsiębiorstwom?

Od czasu wstąpienia naszego kraju do struktur unijnych, jesteśmy obserwatorami imponujących zmian, które przebiegają praktycznie w każdej dziedzinie życia, począwszy od przemian gospodarczych (rosnące pensje, kontakty z firmami zachodnimi, wiele inwestycji liczących się koncernów), przez rozwój infrastruktury (nowe drogi i obwodnice, stadiony itp.) aż po zmiany mentalne (większa tolerancja na różnorodność). Najgłośniej jednak mówi się o wszelkiego rodzaju dofinansowaniach unijnych, które pomogły stanąć na nogi wielu przedsiębiorcom.

banknot polski

Autor: Chris RubberDragon
Źródło: http://www.flickr.com
Choć czasami pojawiają się głosy mówiące o UE w kategoriach negatywnych, nikną one w zalewie pozytywnych opinii, w tym również takich, które są poparte praktyką i zazwyczaj dotyczą realnej pomocy finansowej, otrzymanej dla konkretnej jednostki (zarówno samorządowej, jak i prywatnej) na określone cele. Świetnym przykładem mogą być chociażby fundusze unijne dla małych firm, które sprawiły, że w Polsce nie tylko powstały tysiące nowych firm, ale także od różnych problemów uwolniły się istniejące już firmy. Wbrew początkowym niepokojom Polacy znakomicie radzą sobie z wykorzystywaniem unijnych pieniędzy, choć nie zawsze dobre opinie uzyskują urzędnicy, zajmujący się przyznawaniem dotacji np. dla miast.

Nie ma co zwlekać, takie niesamowite okazje należy koniecznie wykorzystywać, zatem nie czekaj i zwyczajnie sprawdź kompletną ofertę.

polskie monety

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com

Najlepiej w ubieganiu o dotacje radzą sobie firmy, które otrzymują pieniądze zarówno na poszerzenie dotychczasowej działalności i wprowadzenie nowych technologii, jak również zdobywają pomoc np. na leasing. Taki zakres wsparcia, kiedy firma może liczyć na sfinansowanie kosztów leasingu maszyn bądź ciężarówek, cieszy się bardzo dużą popularnością (warto nadmienić, że firmy zyskują dzięki temu o wiele bardziej na wykupie sprzętu, ponieważ przez okres leasingu płaciły one o wiele niższą ratę, niż ktoś, kto nie wykorzystywał tego typu dofinansowania).

Dzięki wsparciu Unii wiele polskich przedsiębiorców nawiązało uczciwą rywalizację z europejskimi konkurentami, nieraz wygrywając już nie tylko niższymi kosztami przy konkretnych rozwiązaniach, ale również wysoką jakością swoich produktów.

Dofinansowania z Unii Europejskiej spowodowały, iż niejedna krajowa firma bardzo rozwinęła własną działalność, mogąc konkurować ze światowymi liderami w danej branży.