Konsolidacja kredytu, czy to się opłaca?

Polacy bezustannie zaciągają kredyty. Z coraz większą śmiałością decydują się na dodatkowe oferty banków, korzystając z kart kredytowych czy kredytów odnawialnych w ramach konta osobistego. Kiedy zobowiązań jest sporo nie pokrywają je nasze comiesięczne dochody, nietrudno popaść w długi. W takich chwilach warto zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym.

karta kredytowa Visa

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Korzystając z tej propozycji banku, mamy zapewnione nawet kilkukrotne obniżenie miesięcznej raty. Co więcej, nie jesteśmy skazani na ciągły stres czy zmieścimy się w terminach i sumach spłaty zaciągniętych kredytów. Konsolidowane firm (polecamy https://www.forsel.pl/kredyty-dla-firm/kredyt-hipoteczny) mogą pochodzić z różnych banków. Jest też szansa ich przewalutowania. Rozróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych: hipoteczny i gotówkowy. W pierwszym przypadku zabezpieczeniem jest hipoteka, ale przyznawany jest na dłuższy okres z mniejszym oprocentowaniem na wyższe sumy. Kredyt gotówkowy możemy otrzymać na mniejszą sumę , krótki czas, i na nieco gorszych warunkach, jeśli chodzi o oprocentowanie. Bank jednak w tym przypadku nie żąda zabezpieczenia.

podpisanie dokumentów o kredyt

Autor: 24oranges.nl
Źródło: http://www.flickr.com

Kredyt konsolidacyjny spłacamy w jednym banku, więc przy dotrzymaniu terminów staniemy się dla banku godnym zaufania klientem. Warto także zastanowić się czy i jak wielkie oszczędności przyniesie nam konsolidacja kredytów. Niestety, równocześnie z wydłużeniem okresu spłaty, rośnie suma odsetek do spłacenia. Tym samym choć spłacamy niższe raty, to koszt kredytu jest wyższy, niż standardowych kredytach. Lecz nie zapominajmy, iż dla klientów banków mających problemy ze spłatą rat, wciąż jest to atrakcyjna oferta. Jeśli chodzi o rozliczenie transakcji, obowiązek ten oczywiście ciąży na banku, w którym ubiegamy się o kredyt konsolidacyjny.

Przed podjęciem decyzji o kredycie konsolidacyjnym warto rozważyć finansowe możliwości i być świadomym przyszłych zobowiązań. Czy jesteśmy gotowi na spłatę pożyczek przez dekady? Czy jesteśmy w stanie ponieść dodatkowe koszty? Jeśli jednak ma to nam pomóc w spłacie zadłużenia, a miesięczna rata nie przekroczy sumy pozostałych kredytów – konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem.

Kategoria: finanse
Tagi: , ,