Znaczenie wilgotnego powietrza w naszym mieszkaniu

Nasze organizmy do odpowiedniego funkcjonowania potrzebują dostatecznej ilości wody. I nie jedynie, którą spożywa się w czasie jedzenia i uzupełnia różnymi napojami. Bardzo istotna jest również właściwa wilgotność powietrza, która jak twierdzą lekarze, ma duże znaczenie na kondycję i ogólną sprawność.

klimatyzacja

Autor: Lee Haywood
Źródło: http://www.flickr.com

Zbyt suche powietrze w mieszkaniu może spowodować suchość włosów i paznokci, suchą skórę a u niektórych osób również problemy z funkcjonowaniem zatok. Trzeba dbać o właściwy poziom wilgotności, szczególnie zimową porą, kiedy okna są dokładnie zamknięte i włączone centralne ogrzewanie.

Jeżeli fascynuje Cię prezentowany artykuł, odszukaj witrynę (http://robak.konin.pl/oferta/zamykarki/automatyczne/jednoglowicowe/automatyczna-zamykarka-jednoglowicowa-zr-02), która przedstawia analogiczne wątki, też będą na pewno interesujące.

Wielu ludzi może sobie nie zdawać w ogóle sprawy z tego, że może mieć zbyt ubogie w wilgoć powietrze w mieszkaniu, a przecież niewiele trzeba zrobić, żeby to zmienić. Po pierwsze należy mieć w domu wilgotnościomierz, przy pomocy którego będzie można systematycznie sprawdzać jakość domowego powietrza. Jeżeli okaże się, że wilgotność będzie za mała, to koniecznie należy podjąć odpowiednie kroki, aby to poprawić (dodatkowe informacje). A zdecydowanie najbardziej będą się to tego nadawać nawilżacze powietrza.

Obecnie w sklepach znaleźć można sporo rodzajów nawilżaczy powietrza. Najprostsze i najtańsze modele to zwykłe pojemniki na czystą wodę, które zawiesza się na kaloryferach. Pod wpływem ciepła woda będzie parować, zwiększając jednocześnie wilgotność domowego powietrza. W podobny sposób funkcjonują nawilżacze parowe, chociaż przy nich niezbędne będzie przyłączenie do zasilania. W tych urządzeniach woda (ultrafiltracja) jest podgrzewana i następnie w formie mgiełki wyrzucana do pomieszczenia, niestety takie urządzenia są dość drogie w użytkowaniu, ponieważ zużywają sporo prądu. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się także nawilżacze ultradźwiękowe, wykorzystują one wysokiej częstotliwości fale do zrobienia mgiełki wyrzucanej następnie z urządzenia. Ogromną ich zaletą będzie cicha i wydajna praca, natomiast zupełnie się nie nadają do domu, gdzie są zwierzęta. Pilnując jakości powietrza w mieszkaniu warto także zadbać o jego czystość, dlatego też powinno się odwiedzić jakiś porządny sklep z oczyszczaczami powietrza i tam zasięgnąć informacji, co da się z tym zrobić.
Kategoria: administracja