Skomplikowane pojęcia z ekonomii

Przeglądając branżową prasę często trafić można na definicje, o których wie się niedużo. Doskonałym przykładem są na przykład opcje, które często pojawiają się w różnych mediach, lecz w rzeczywistości niedużo osób dokładniej będzie wiedzieć, jakie jest ich znaczenie. Trzeba więc zajrzeć do fachowego podręcznika, gdzie można się dowiedzieć, że opcje to instrumenty finansowe, jakie wiążą w określony sposób nabywcę i wystawcę opcji.

Kalkulator i finanse

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com
Stosuje się je najczęściej w przypadku walut, akcji i pozostałych produktów finansowych.

Chcesz zaznajomić się z kolejnymi intrygującymi wątkami na zbliżony temat? Żaden problem. Kliknij na hiperłącze do witryny (https://reset2.pl/oferta/standard/r2srodki) i czytaj tak długo, jak zechcesz.

Od strony kupującego opcje zapewniają, że w wyznaczonym czasie będzie mógł kupić to co chce po wcześniej ustalonych warunkach. Kupujący może się jednak wycofać z transakcji, traci w takim przypadku zapłaconą premię. Ze sprzedaży za to wycofać się nie może oferent, bez względu na to, jak wyglądają aktualne warunki, to musi odprzedać to na co podpisał umowę. Ponieważ strony transakcji nie są traktowane dokładnie tak samo, a poza tym istnieje dużo czynników mających wpływ na końcową transakcję, to sam zakup opcji powinien być odpowiednio wyceniony. Sama wycena opcji (taka jak pod tym adresem ) potrzebuje użycia skomplikowanych wzorów, jednak przy odrobinie wysiłku można to wszystko obliczyć.

Oszczędzanie, pieniądze

Autor: sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Kolejnym pojęciem, jakie dość często można słyszeć w telewizji lub zobaczyć w prasie, są odprawy emerytalne (więcej możesz dowiedzieć się tutaj). Tu już więcej osób udzielić by mogło poprawnej odpowiedzi, czym one są, lecz i tak wiedza większości osób w tym temacie będzie bardzo ogólnikowa. Zgodnie z obowiązującym prawem każda osoba, która przechodzi na emeryturę będzie miał prawo do otrzymania takiej odprawy, z tym że takie świadczenie będzie jednorazowe, drugi raz nie można odprawy emerytalnej dostać nawet jak się wróciło z emerytury do pracy.

Wielkość odprawy emerytalnej będzie uzależniona od rodzaju wykonywanej pracy. Zdecydowana większość pracujących dostaje to świadczenie w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, lecz niektóre pracownicze grupy otrzymują więcej. Państwowi urzędnicy dostają nawet sześć razy więcej, gdy mają odpowiedni staż, także urzędnicy i pracownicy służb cywilnych i kadra nauczycielska mogą liczyć na więcej, niż zwykli obywatele.

Kategoria: finanse
Tagi: , , , ,